CO zamontować w pokoju maluszka?


Jedną z ważniejszych rzeczy, jakie musimy przygotować, gdy spodziewamy się nowego członka rodziny, jest pokój dziecięcy. Na szczęście, urządzenie pokoju dla maluszka to dla większości rodziców sama przyjemność. Staramy się, więc dobrać wszystko tak, aby wyglądało przepięknie, jednak nie możemy również zapomnieć o tym, jak ważne są bezpieczeństwo i funkcjonalność w pokoju dziecięcym. Warto o tym pomyśleć szczególnie podczas aranżacji okna.

Dziennie światło w pokoju dziecięcym

Naturalne światło to najlepszy rodzaj oświetlenia, jednak w pokoju dziecięcym należy je ograniczyć. Dzieje się tak z wielu powodów. Po pierwsze, latem nadmierna ilość promieni słonecznych może powodować nagrzewanie się pokoju. Po drugie, malutkie dzieci często sypiają także w dzień. Warto, więc stworzyć komfortowe warunki do snu przez ograniczenie dostępu światła z zewnątrz.

Firanki, zasłony, rolety?

Co więc najlepiej powiesić w oknie pokoju dziecięcego? Niewątpliwie wciąż najpopularniejsze jest zestawienie firanki plus zasłony. Ten sprawdzony duet nie tylko wygląda uroczo, ale także daje możliwość kontroli światła na wiele różnych sposobów.

Coraz częściej stosuje się również rolety w pokojach dziecięcych, które także dobrze ograniczają dostęp słonecznego światła.

Firanki w dziecięcym pokoju

Wybierając firanki i zasłony do pokoju dziecka należy pamiętać o kilku rzeczach. Oczywiście ważne jest to, aby ozdoby okna pasowały do całości wystroju wnętrza, jednak przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Co prawda, długie zasłony i firany są niezwykle eleganckie i wyglądają bajecznie, ale w pokoju małego dziecka raczej się nie sprawdzą. Lepszym rozwiązaniem będą krótsze zasłonki i firanki, które nie pozwolą na to, aby dziecko się w nie zaplątało.

Firanki w pokoju dziecięcym to także niestety siedlisko kurzu, w którym znajdują się alergeny. Jeśli maluch ma skłonności do alergii, firanki mogą nie być najlepszym rozwiązaniem, jednak przy zdrowych dzieciach sprawdzą się wyśmienicie. Należy pamiętać by odświeżać je, co parę tygodni.

W pokojach, które są mało nasłonecznione sprawdzą się również firany bez zasłon.

Rolety dla małego alergika

Choć rolety w oknach nie będą wyglądać tak uroczo jak firanki, warto rozważyć ten wybór, jeśli dziecko cierpi na alergie oddechowe. Twarda i zwięzła struktura rolety sprawia, że kurz osadza się na niej w dużo mniejszych ilościach niż na delikatnych i zwiewnych firanach. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, rolety również można z łatwością dopasować do wystroju pokoju dziecięcego, ponieważ producenci oferują nam duży wybór kolorów i wzorów. Dostępne są również rolety dziecięce z postaciami z bajek. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane strony