Jakie firany do salonu?


Dekoracje okna w każdym domu to zwieńczenie aranżacji. Jest to bardzo istotny element szczególnie w salonie, który pełni funkcję reprezentacyjną – spotykamy się w nim z najbliższymi oraz przyjmujemy gości. Dlatego ważnie jest, aby odpowiednio urządzić salon, tak, aby panowała w nim przyjemna atmosfera. Umiejętnie dobrane firany i zasłony sprawią, że salon zyska elegancką oprawę.

W ofercie firan i zasłon, dostępnych na rynku, odnajdziemy naprawdę spory wybór. Mnóstwo wzorów i kolorów pozwoli na dowolne dopasowanie do aranżacji wnętrza. Ponadto możemy wybierać też różne rodzaje tkanin, uwzględniając ich długość, grubość i stopień przepuszczalności światła. Wybierając dekoracje okna, musimy pamiętać o najważniejszej rzeczy – odpowiednim dopasowaniu ich do istniejącego wnętrza. Inne firany i zasłony będą, bowiem pasować do klasycznego salonu, a jeszcze inne do salonu urządzonego w nowoczesnym stylu.

Salon w nowoczesnym stylu

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się najczęściej takimi elementami jak jasny kolor ścian, wszechobecny minimalizm, geometryczne wzory i proste meble. Rzadko w takich wnętrzach stosuje się dywany. Aby dopasować firany i zasłony do nowoczesnego salonu, warto sięgnąć po gładkie, pozbawione wzorów materiały. Zamiast klasycznych firan, dobrze sprawdzą się zwiewne makarony i frędzle, a w przypadku zasłon – najlepiej sięgnąć po te gładkie lub w geometryczne pasy.

Salon w barokowym stylu

Duże salony z powodzeniem można urządzić w stylu barokowym, który charakteryzuje się elegancją i przepychem. W takim salonie nie możemy, więc obyć się bez ciężkich i grubych zasłon oraz równie eleganckich i długich firan. W barokowym przepychu jedyne, co nas ogranicza to wyobraźnia, dlatego możemy zdecydować się zarówno na intensywne kolory i przeróżne wzory, jak i wybrać coś nieco spokojniejszego. W barokowym salonie najlepiej sprawdzą się grube, haftowane firany. Zasłony z kolei można dowolnie upinać i drapować, tak abym podkreślić ich styl. Warto wybrać zasłony ze złotymi wstawkami.

Uniwersalny salon

Jeśli nas salon jest raczej uniwersalny, bez dominującego stylu, mamy największą swobodę w wyborze zasłon i firan. Trzeba jednak pamiętać by dekoracja okna pasowała do kolorystyki wnętrza. W niewielkich salonach ponadto sprawdzą się lekkie i zwiewne tkaniny w jasnych barwach, które optycznie powiększą pokój. W dużych salonach możemy zdecydować się na dowolne kolory i materiały, nawet te bardzo ciężkie. Warto wybrać tkaniny dobrej, jakości, aby swoją funkcję mogły pełnić przez lata.  

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane strony