Odpowiedni dobór zasłon


Zasłony są nie tylko ozdobą okna, ale także stanowią ochronę przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami. Odpowiedni dobór długości zasłon i firan może pomóc stworzyć odpowiedni styl wnętrza.

Niepraktyczny minimalizm

Choć w kolorowych magazynach coraz częściej możemy oglądać zdjęcia mieszkań w stylu minimalistycznym, w których dominują niczym niezakryte okna, to takie rozwiązanie wydaje się mało praktyczne. Po pierwsze, takie okna trzeba naprawdę często myć. Po drugie, brak firanek i zasłon to także brak ochrony przed wpadającym słońcem, owadami oraz spojrzeniami przechodniów. Poza tymi praktycznymi aspektami, istnieje jeszcze kwestia estetyczna. Firanki i zasłony w oknach nadają wnętrzu bardziej przytulny charakter, dodatkowo wpływają na jego wystrój i dopełniają aranżacje. W Polsce firanki w oknach to wręcz element tradycji, a domy bez nich wyglądają niemal jak niezamieszkałe.

Długość ma znaczenie

To, dokąd sięgają zasłony może decydować o charakterze i stylu wnętrza. Trzeba pamiętać, że długość firanek i zasłon niekoniecznie musi być od siebie uzależniona, ponieważ to dwa odrębne elementy. Trendy w długości firanek ulegają częstej zmianie, jednak za eleganckie uchodzą zawsze zasłony długie, czyli takie, które kończą się tuż nad podłogą. Długie zasłony nie tylko nadadzą stylowy wygląd wnętrzu, ale w zastawieniu z długimi firankami mogą również pomóc ukryć na przykład niezbyt ładny kaloryfer.

Krótkie zasłony do kosza?

W salonie najlepszym rozwiązaniem będą, oczywiście, długie zasłony, które są niezwykle eleganckie i ponadczasowe. Można zestawić je z długą bądź krótką firanką. Jednak w niektórych domach są miejsca, w których lepszym rozwiązaniem będą krótsze warianty zasłonek. Przykładem jest pokój dziecięcy, który przecież nie musi być tak wytworny jak salon, wiec zasłony i firanki mogą być krótsze. Przy małym dziecku krótsze zasłony to także element bezpieczeństwa. Natomiast u starszych dzieci lub nastolatków, długie zasłony mogą dopełniać stylizacji i są jak najbardziej wskazane. Krótkie zasłony sprawdzą się także wtedy, gdy pod oknem stoi jakiś mebel i zawieszenie długich wiązałoby się z jego zasłonięciem, które byłoby nieestetyczne i niepraktyczne.

Pomysł na wnętrze

Dobór długości zasłon i firanek w oknie powinien być dopasowany do aranżacji. Klasyczne i eleganckie wnętrza wymagają długich okiennych ozdób, natomiast pokoje sypialne i dziecięce, jeśli są urządzone z większym luzem, mogą już posiadać krótkie zasłony. W kuchni ze względów praktycznych możemy zrezygnować z zasłon.   

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane strony