Praktycznie z zasłonami


Zasłony są elementem wystroju wnętrz, który wpływa na całokształt aranżacji. Dzięki zasłonom można znacząco zmienić charakter wnętrza. Można je optycznie powiększyć lub pomniejszyć, rozświetlić lub sprawić, że wyda się ciemniejsze. Dobrze dobrane zasłony sprawią, że pokój będzie wyglądał przytulnie i zapanuje w nim komfortowa, rodzinna atmosfera. Można za pomocą nich również wywołać zupełnie odwrotne wrażenie i sprawić, że osoby przebywające we wnętrzu będą czuć się przytłoczone i zaniepokojone. Planując aranżację, warto poznać parę rad dotyczących dobierania i upinania zasłon. Pozwoli to na stworzenie przytulnego i stylowego wystroju wnętrza.

Zasłony dobrze dobrane

Dobrze dobrane zasłony, to takie, które korespondują swoim wyglądem z resztą wnętrza; ścianami, meblami lub dodatkami. Powinny, więc pasować do innych elementów kolorem lub wzorem. Dobrym przykładem takiego dopasowania jest obicie puf tym samym materiałem, z którego uszyte będą zasłony. Nawet w nowoczesnych i ekstrawaganckich wnętrzach dopasowanie do siebie poszczególnych elementów wystroju jest naprawdę bardzo istotną kwestią.

Mocowanie zasłon

Po tym jak już zdecydowaliśmy się, w jakim stylu urządzimy wnętrze, przychodzi czas na aspekt praktyczny – mocowanie zasłon. Tradycyjnym sposobem można przypiąć je do karniszów za pomocą małych klamerek, zwanych żabkami. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy, aby zasłona układała się w swobodne lub nieregularne fale. Dla uzyskania regularnych, dużych fal lub zawieszenia zasłon prosto, warto wybrać te z własnym systemem mocowania, czyli gotowymi szelkami lub szerokimi oczkami w górnej części. Takie zasłony zakłada się nie na zwykły karnisz, lecz na specjalny drążek, a ich powieszenie zajmuje bardzo mało czasu.

Jak upiąć zasłony?

Zasłony możemy zostawić swobodnie opadające lub zdecydować się na ich upięcie. Jeśli chcemy je upiąć, mamy przed sobą bardzo dużo możliwości, które ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Do upięcia lub przewiązania zasłonek może posłużyć bardzo wiele rzeczy. Najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie podłużnych pasków materiału, z którego wykonano zasłony. Możemy wykorzystać też różne elementy ozdobne, takie jak wstążki, apaszki, paski, a nawet biżuterię – korale czy bransoletki. Ważne jednak, by obie zasłony upiąć w ten sam sposób.

W sklepach można oczywiście kupić też gotowe upięcia do zasłon w postaci sznurów z chwostem lub mosiężnych klamer. Zarówno samodzielnie wymyślone upięcia jak i gotowe elementy dekoracyjne zasłon świetnie sprawdzą się w aranżacji wnętrza.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane strony