Wnętrza, nieruchomości – portal poradnikowy Wystrój wnętrz Zasłony i firanki – idealne dopasowanie zależne od rozmiaru okna

Zasłony i firanki – idealne dopasowanie zależne od rozmiaru okna


Aranżowanie wymarzonego domu lub mieszkania to niezaprzeczalnie nie lada wyzwanie. Staje się to tym ważniejsze, im bardziej zależy na nie tylko na jego praktyczności i ergonomiczności, ale również na odzwierciedleniu piękna i poczucia estetyki. Idealne wnętrze nie tworzą jednakże jedynie nowoczesne meble i unikalne dodatki ziszczające efekt finalny. Przy urządzaniu swoich czterech kątów należy pamiętać, także o dopasowaniu idealnych zasłon i firan zharmonizowanych z wnętrzem naszych pomieszczeń. Jednak, jakie firany i zasłony dobrać biorąc pod uwagę aspekt, taki jak wymiary okna, aby rezultat wieńczący nasze starania był spektakularny? To wcale nie musi być, aż tak trudne!

Jak dokonać zadowalającego wyboru firan?

Jednym z newralgicznych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na wizytę w sklepie jest rodzaj pomieszczenia, do jakiego zamierzamy zakupić firanki. Równie ważnym komponentem jest gabaryt okien w określonych miejscach, a zatem ich długość oraz szerokość. Uwzględniając ten warunek nade wszystko musi towarzyszyć nam przekonanie, iż do niewielkich okien lepszym i optymalnym wyborem będą firany o stonowanej, pastelowej gamie barw, które pozbawione są zbędnych elementów zdobniczych. Taki wybór przyczyni się przede wszystkim do uskutecznienia dopływu światła dziennego do pomieszczenia.

Z kolei, jeśli nasze okna mają znacznie większe rozmiary, jest to dla nas niezwykła alternatywa pozwalająca nam na szereg różnorakich wyborów, kompozycji oraz zestawień. W takiej sytuacji pewne jest to, że żadne firany, niezależnie od swojej kolorystyki, czy faktury nie zaanektują przestrzeni pomieszczenia, w której zawisną. Dlatego też możemy zdecydować się na wybór dominujących odcieni barw, zróżnicowanych wzorów oraz form.

Jak idealnie dopasować zasłony?

Bez wątpienia, również w przypadku perfekcyjnego doboru zasłon musimy pamiętać o kilku nieodzownych czynnikach. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wybraną już przez nas firanę, tak, aby zasłona mogła z nią kongenialnie współgrać. Nie ulega wątpliwości, iż wartą rozważenia kwestią jest ponadto przeznaczenie dobieranej przez nas zasłony. Z jednej strony mogą one stanowić pierwiastek dekoracyjny, w którym istotna będzie kolorystyka, urozmaicone wzornictwo, jak i gatunek materiału. Z drugiej zaś mogą spełniać funkcje praktyczną, wówczas nie powinniśmy przedkładać motywów zdobniczych ponad funkcjonalność.

Firany i zasłony to wzorowe połączenie, które powinno uwzględniać również parametry dotyczące ich długości i szerokości. Te z kolei, należy ustalić w oparciu o własne oczekiwania  końcowego efektu oraz wymiary karnisza.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane strony