Oświetlenie, a wystrój wnętrza


Urządzając wnętrze, wiele osób zapomina jak ważnym elementem wystroju jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane pozwala stworzyć pożądaną atmosferę, uwypuklić dekoracyjne elementy wystrój oraz tworzy klimat skupienia czy relaksu.

Wyjątkowy nastrój stworzony za pomocą światła

Polskie uwarunkowania klimatyczne powodują, że zdecydowaną większość roku spędzamy w domach i mieszkaniach korzystając z sztucznego światła. Dlatego też decydując się na oświetlenie, warto rozplanować je w taki sposób by lampy znajdowały się w różnych miejscach salonu, czy innego pomieszczeniach. Warto zainwestować w lampę stojącą, która ustawiona koło ulubionego fotela umożliwi wieczorne czytanie książki. Lampka na regle stworzy wieczorny klimat, który zdecydowanie uprzyjemni oglądanie telewizji. Niestety cały czas w polskich domach dominuje oświetlenie górne, które choć funkcjonalne, powinno być uzupełnione o oświetlenie punktowe.

Zasady, o których warto pamiętać

Wybierając oświetlenie, aby było one dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb, ważne jest, aby pamiętać o kilku istotnych aspektach:

  • Rozmiar lampy powinien być dopasowany do wielkości pokoju. W dużym, przestronnym salonie nie sprawdzi się mała lampka z pojedynczym kloszem, tak jak w małej sypialni w bloku, lampa w rozmiarze XXL zdominuje wnętrze i będzie działać przytłaczająco.

  • Rodzaj materiału, z jakiego lampa została wykonana również ma znaczenie. Te najbardziej wytrzymale wykonane są z metalu. Tańsze to te wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych i papieru, są one zdecydowanie mniej trwałe, ale za to można częściej je wymieniać, zmieniając jednocześnie wystrój wnętrza.

  • Koniecznie także trzeba zwrócić uwagę, na to, z jaką intensywnością i w jakim kierunku pada światło. I tak światło skierowane do góry ulega rozproszeniu, natomiast żyrandol z kilkoma kloszami może rozświetlić kilka miejsc jednocześnie. Również kolor abażuru ma duże znaczenie. Wybierając ciemny abażur gwarantujemy nastrojowe oświetlenie, natomiast jasny czy przeźroczysty klosz sprawia, że światło jest jasne i intensywne.

Warto pamiętać, że dzięki oświetleniu można stworzyć atmosferę, jaka akurat w danym miejscu jest pożądana. I tak ciepła barwa, o jednolitym kolorze jest odpowiednia do tego by naprawdę wypocząć i się zrelaksować. Natomiast w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, czytania czy np. w kuchni sprawdza się mocny strumień świetlnym, który często występuje w ujęciu punktowym. Punktowe oświetlenie sprawdza się także rewelacyjnie do ekspozycji np. obrazów czy pamiątek umieszczonych na półkach. 

Pragniesz odmienić wygląd swojego mieszkania ? Polecamy lampy sufitowe Keter Lighting

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane strony