Jakie firany do salonu?


Dekoracje okna w każdym domu to zwieńczenie aranżacji. Jest to bardzo istotny element szczególnie w salonie, który pełni funkcję reprezentacyjną – spotykamy się w nim z najbliższymi oraz przyjmujemy gości. Dlatego ważnie jest, aby odpowiednio urządzić salon, tak, aby panowała w nim przyjemna atmosfera. Umiejętnie dobrane firany i zasłony sprawią, że salon zyska elegancką oprawę.

W ofercie firan i zasłon, dostępnych na rynku, odnajdziemy naprawdę spory wybór. Mnóstwo wzorów i kolorów pozwoli na dowolne dopasowanie do aranżacji wnętrza. Ponadto możemy wybierać też różne rodzaje tkanin, uwzględniając ich długość, grubość i stopień przepuszczalności światła. Wybierając dekoracje okna, musimy pamiętać o najważniejszej rzeczy – odpowiednim dopasowaniu ich do istniejącego wnętrza. Inne firany i zasłony będą, bowiem pasować do klasycznego salonu, a jeszcze inne do salonu urządzonego w nowoczesnym stylu.

Salon w nowoczesnym stylu

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się najczęściej takimi elementami jak jasny kolor ścian, wszechobecny minimalizm, geometryczne wzory i proste meble. Rzadko w takich wnętrzach stosuje się dywany. Aby dopasować firany i zasłony do nowoczesnego salonu, warto sięgnąć po gładkie, pozbawione wzorów materiały. Zamiast klasycznych firan, dobrze sprawdzą się zwiewne makarony i frędzle, a w przypadku zasłon – najlepiej sięgnąć po te gładkie lub w geometryczne pasy.

Salon w barokowym stylu

Duże salony z powodzeniem można urządzić w stylu barokowym, który charakteryzuje się elegancją i przepychem. W takim salonie nie możemy, więc obyć się bez ciężkich i grubych zasłon oraz równie eleganckich i długich firan. W barokowym przepychu jedyne, co nas ogranicza to wyobraźnia, dlatego możemy zdecydować się zarówno na intensywne kolory i przeróżne wzory, jak i wybrać coś nieco spokojniejszego. W barokowym salonie najlepiej sprawdzą się grube, haftowane firany. Zasłony z kolei można dowolnie upinać i drapować, tak abym podkreślić ich styl. Warto wybrać zasłony ze złotymi wstawkami.

Uniwersalny salon

Jeśli nas salon jest raczej uniwersalny, bez dominującego stylu, mamy największą swobodę w wyborze zasłon i firan. Trzeba jednak pamiętać by dekoracja okna pasowała do kolorystyki wnętrza. W niewielkich salonach ponadto sprawdzą się lekkie i zwiewne tkaniny w jasnych barwach, które optycznie powiększą pokój. W dużych salonach możemy zdecydować się na dowolne kolory i materiały, nawet te bardzo ciężkie. Warto wybrać tkaniny dobrej, jakości, aby swoją funkcję mogły pełnić przez lata.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane strony